You are here

Councils

 

FFAW-Unifor Councils

 

Council members are elected by region or position, and are elected every 3 years, or as vacancies arrive, as per the FFAW-Unifor Constitution.

Click the links below to view members elected to the Inshore Council and Industrial/Retail/Offshore Council.

 

Inshore Council

Industrial Retail Offshore Council

 

Inshore Council

TONY DOYLE (Vice-President)

WAYNE MASTERS - Executive Board, West and South Coasts

NELSON BUSSEY - Executive Board, Avalon Peninsula

JOAN DOUCETTE - Executive Board, Women's Position

GLEN NEWBURY - Executive Board, Northeast Coast

LOOMIS WAY - Executive Board, Northern Peninsula and Labrador

MIKE NOONAN - Executive Board, Crew Member

JIM CHIDLEY - Pouch Cove to Point Lance

BRIAN CAREEN - St. Brides to Swift Current

ALFRED FITZPATRICK - Monkstown to Garnish

DAN BAKER - St. Bernards to MacCallum

KEVIN HARDY - Francois to Codroy

ROGER LACOSTA - Highlands to Cox's Cove

FRANK PIERCEY - Trout River to Eddies Cove West

CARL HEDDERSON - Barr'd Harbour to Noddy Bay and L'Anse au Clair to Red Bay

MICHAEL SYMMONDS - Quirpon to Englee

ALBERT WELLS - Jackson's Arm to North Head - under 40'

RANDY RANDELL - Jackson's Arm to North Head - over 40'

ELDRED WOODFORD - North Head to Point Albert, including New World Island and Twilingate Island

BASIL GOODYEAR - Gander Bay to Cape Freels, including Fogo Island and Change Islands

DENNIS CHAULK - Newton to Elliston

GILBERT PENNEY - Little Catalina to Green's Harbour

KEITH SMITH - Whiteway to Carbonear

WAYNE RUSSEL - Harbour Grace to Portugal Cove North

ALTON RUMBOLT - Henley Harbour to Cartwright

LARRY PINKSEN - Crew Member

DARRIN MARSH - Crew Member

SHELLY WHITE - Crew Member

LORETTA KELLY - Women's Position

NANCY BOWERS - Women's Position

DENISE HILLIER - Women's Position

REN GENGE - Member at Large

KEVIN BEST - Member at Large

GLEN WINSLOW - Member at Large

ANDY CAREEN - Member at Large

Return to top

Industrial/Retail/Offshore Council

ERIC DAY (Vice-President) - Cookes Aquaculture

MELVIN LOCKYER - Icewater

PAUL KEAN - Beothic

NANCY FILLIER - Labrador Fisherman Union's Shrimp Company Ltd.

CHARLES BAKER - Clearwater

MIKE DEVEREAUX - Hotel Gander

WARREN BRODERICK - Cancrew

DORETTA STICKLAND - OCI Triton

TRUDY BYRNE - St. Anthony Seafoods

FLORA MILLS - Notre Dame Comfort Cove

VICKIE MORRIS - Labrador Choice

KAREN CAINES - OCI Fortune

PATRICIA DAWE - Fogo Island Co-op Shrimp

HUBERT STACEY - OCI St. Lawrence

GEORGE KELLY - OCI Port aux Choix

DAVE HAWCO - Molson

GARY FISHER - Offshore Shrimp

ANDY CAMPBELL - Shamut

ED ENGLISH - M&M Offshore

PAT RALPH - ACAN

BARRY RANDALL - OCI Bonavista

GERARD WALSH - Offshore Tankers

LLOYD SQUIBB - Harbour Grace Cold Storage

SHARON WHITE - Deep Atlantic

MELINDA LANGDON - Cookes Aquaculture

RICK HOYLES - Beothic Fish Processors

NAT FUDGE - Retired Workers

Return to top